Lipac ett Gasellföretag - i år igen!

Lipac Liftar AB har av Dagens Industri för andra året i rad utsetts till ett Gasellföretag.

För att främja tillväxten i Sverige och samtidigt ge svenska entreprenörer inspirerande förebilder utser Dagens Industri sedan år 2000 de snabbast växande företagen i landet, Sveriges Gaseller.

- Det är otroligt glädjande, inte minst i rådande tuffa ekonomi, att för andra året i rad lyckas med bedriften att kamma hem ett sådant eftertraktad utmärkelse, säger Per Hedebark, VD på Lipac.

Lipac Liftar har förutom huvudkontoret i Stockholm depåer i Gävle, Borlänge, Arvika, Norrköping och Jönköping.
Företaget grundades 1972 och verksamheten vilar på fyra hörnstenar: Effektivitet, Kundservice, Säkerhet och Miljö. Uthyrningsparken består av cirka 750 liftar, teleskoplastare och kranar och som enda uthyrningsföretag i Sverige som sedan 2005 kör Lipac alla sina liftar på marknadens ledande miljöbränsle – EcoPar.
 
I maj 2009 utsåg European Rental Association (ERA) och tidningen International Rental News utsåg Lipac Liftar till Europas bästa uthyrningsföretag i kategorin 1 – 10 depåer. Lipac är det första svenska företag som erhållit detta för rentalbranschen åtråvärda pris.

Läs mer om Lipac Liftar AB på: www.lipac.se

2009-12-10